Kripto Haberleri

AB Parlamentosu akıllı sözleşme yönetmeliğine onay verdi

AB Parlamentosu akıllı sözleşme yönetmeliğine onay verdi

Kripto endüstrisinin en önemli sektörlerinden biri olan akıllı sözleşmeler, Avrupa Birliği sınırları içinde düzenleme kapsamına alınmaya bir adım daha yaklaştı

Avrupa Parlamentosu, bugün Veri Yasası kapsamında akıllı sözleşmeler yönetmeliğini büyük bir çoğunlukla kabul etti. Direkt olarak kripto endüstrisine yönelik olmayan bu yönetmelik, daha çok Nesnelerin İnterneti cihazlarından gelen verilere odaklanıyor. Buna karşılık akıllı sözleşmeler yazılarak çalışan bu cihazların DeFi altyapısı kullanma durumuna odaklanan bazı yorumcular, kapsamın kripto sektörünü de içine alabileceği yönünde endişelere sahip. 

Veri Yasası kapsamında ele alınan akıllı sözleşmeler, veri paylaşımı için temel gereklilik konulu madde ile yasal düzenleme çerçevesine alınacak. Ayrıca hükümler arasında sıkı erişim kontrol mekanizmaları ve akıllı sözleşmelerin ticari sırlarının korunması da bulunuyor. Yasa kapsamında AB düzenleyiciler, otonom çalışma sürecine dahil cihazlara yazılan akıllı sözleşmeleri kontrol altına alma amacı sahip. Ayrıca akıllı sözleşmeler, yönetmeliğe göre diğer tüm sözleşmelerle aynı düzeyde koruma ve yasal statüye sahip olacak.

Avrupa Birliği, kripto yasasını Nisan ayında oylayacak

Diğer yandan Avrupa Birliği düzenleyicilerinin daha önce birkaç kez ertelenen kripto piyasaları yasası (MiCA) için nihai oylamasını Nisan ayında gerçekleştirmesi bekleniyor. Şimdiye kadar kripto piyasaları için hazırlanan en kapsamlı yasa taslağı olarak kabul edilen MiCA’nın oylaması, geçen yıl teknik gecikmelerden dolayı ertelenmişti. 

Yasanın bu yılın ikinci çeyreğinde onaylanması beklenirken yürürlüğe girmesinin kripto şirketlerine verilecek uyum süresinden dolayı 2024 yılını bulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X