Ekonomi Haberleri

ABD’de istihdam ve inşaat sektörü verileri beklentileri aştı

ABD'de istihdam ve inşaat sektörü verileri beklentileri aştı

ABD’de istihdam piyasasının güncel durumunu gösteren haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada 20 bin kişi azalarak 192 bine geriledi.

Önceki hafta 212 bin kişiye yükselen başvurular, istihdam sektöründe yavaşlama işareti verdi, ancak tarım dışı istihdam beklentilerden iyi geldi. Bugün açıklanan son hafta başvuruları ise 20 bin kişi azalma gösterdi ve başvurular yeniden 200 bin tabanı altına indi.

İnşaat izinleri 2,5 yılın en iyi performansını gösterdi

Bugün açıklanan bir diğer önemli veri ise inşaat izinleri oldu. İnşaat izinleri, firmaların yapıma başlama isteğini ölçen ve sektör hakkında bilgi veren önemli bir veri olarak görülüyor.

Son aylarda azalma gösteren inşaat izinleri, Şubat ayında %13,8 oranında artış gösterdi. Bu, Temmuz 2020 sonrası en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

ABD’de konut fiyatları 2022’nin ilk çeyreğinde %20’ye yaklaşarak rekor yükseliş yaşamasının ardından düşüşe geçti. Konut fiyatları zirveden gerilese de konut satışlarında istenen canlılık yaşanmıyor. ABD Merkez Bankasının faizleri artırmasıyla konut kredi faizleri de son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İnşaat sektöründe ise 2022 yılı malzeme maliyetinin rekor yükseliş gösterdiği bir yıl oldu. Emtia fiyatlarındaki artış maliyetlerin yükselmesine ve nihai satış fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Yazar: Deniz Engin

via Inveesting.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X