Ekonomi Haberleri

ABD’de Piyasa Öncesi: Askıda konut satışları, RH kazanç raporu ve Fed’den Barr’ın konuşması

ABD’de Piyasa Öncesi: Askıda konut satışları, RH kazanç raporu ve Fed’den Barr’ın konuşması

Banka kargaşasına ilişkin endişelerin azalması ve Fed’in, faizleri artırmaya devam edeceği beklentilerini yansıtan tahvil getirilerinin yükselmesiyle Salı günü hisse senetleri ivme kaybetti.

Teknoloji hisseleri gerilerken 2 yıllık Hazine getirisi %4’ün üzerine çıkarak %4,035’e yükseldi. 10 yıllık getiri ise %3,543 oldu.

Artan faiz oranları, teknoloji ve diğer büyüme hisseleri üzerinde baskı yaratıyor.

Vadeli işlem yatırımcıları, Fed’in, Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında faizleri çeyrek puan artıracağı ya da faiz oranlarını şu anda olduğu yerde bırakacağı konusunda eşit beklentiye sahip. Ancak Fed politikacılarının geçen hafta çeyrek puanlık artışla birlikte açıklanan ekonomi tahminleri, nihai oranın %5,1’e ulaşacağına işaret ediyor ve bu da bu yıl başka bir faiz artışı olasılığını artırıyor.

Mayıs ayındaki toplantı öncesinde Fed, iş gücü eğilimleri, enflasyon ve ticari bankaların kredi faaliyetleri hakkında veriler görecek. Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantılardan kaynaklanan endişelerden biri de kredi faaliyetlerinin kısıtlanarak ekonomik büyümenin sekteye uğrayabileceğiydi.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Askıda konut satışları

Konut piyasası, artan mortgage oranları ve alıcıları geride tutan düşük satış envanteri nedeniyle sıkışmış durumda.

Analistler askıta konut satışlarının, Şubat ayında bir önceki aya göre %2,3 düşmesini bekliyor. Veriler TSİ 17.00’de açıklanacak.

2. RH kazanç raporu

Bir zamanlar Restoration Hardware olarak bilinen mobilya ve ev eşyaları mağazası RH’nin (RH), 777,3 milyon dolar gelir üzerinden 3,33 dolar hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor.

3. Fed’den Barr’ın konuşması

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr‘ın, Capitol Hill’deki sunumuna bu kez de Temsilciler Meclisi’nde devam etmesi bekleniyor.

Hazine ve FDIC yetkililerinin de katıldığı sunumda Barr, Kongre’ye Silicon Valley Bank ve Signature Bank’in çöküşünü ve düzenleyici kurumların buna nasıl tepki verdiğini anlatacak.

Yazar: Liz Moyer

via Investing.com –


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X