Piyasa Haberleri

Altay tankı teste hazır

Altay tankı teste hazır

BMC Savunma, yenilenen ve seri üretim aşamasına gelen Altay tankını 23 Nisanda testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmeye hazırlanıyor.

Altay tankı teste hazır

Seri üretim Ankara’da yapılacak

BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan ve BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, basın toplantısında, Altay Tankı Projesi başta olmak üzere yürüttükleri projelere ilişkin bilgi verdi.

Verilen bilgiye göre; Altay tankının üretimini gerçekleştirecek BMC Savunma’nın yüzde 100 Türk şirketi. Fabrikada üretilen Altay tankı ve motorların fikri mülkiyet hakları Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait.

Yeni yönetim seri üretim için Sakarya-Karasu yerine Ankara’nın seri üretimi için daha uygun yer bir olduğuna karar verdi. Karasu 49 yıllığına BMC’ye tahsis edilmiş bir alandı. Karasu’daki arazinin devlete devri için işlemleri başlatıldı. Ankara’da bir organize sanayi bölgesinde arazi satın alındı. Altay tankının seri üretimi orada yapılacak.

Altay tankı teste hazır

Üretim adetleri artırılacak

Yurt dışından temin edilemeyen güç grubu gibi sistemlerin yerlileştirilmesi sürerken başka bir kaynakta çözüm bulunması ve tankın buna uygun olarak yeniden tasarlanmasının zaman aldığı belirtildi.

İşletme hakkı devredilen ve kamuoyunda “tank paleti fabrikası” olarak bilinen Arifiye Tesisleri ise mevcut çalışmalarına devam edecek. Üretim adetleri ve çeşitliliği artırılacak.

Altay tankı teste hazır

“Testler 1,5-2 yıl sürer”

Yalçıntaş konuya ilişkin şu bilgiyi verdi, “Bu tamamen yeni Altay. Elimizdeki tank ilk tasarımları 2000 yılında yapılmış olan eski tank değil. Çünkü bu kadar zaman zarfında birçok parçayı yerlileştirme fırsatı bulduk. Yeni Altay ile ilk Altay arasında çok ama çok farklar var. Kötü komşu bizleri mal sahibi yaptı. Şu anda üzerinde başka bir ülkenin güç grubu var. Bu güç grubunun temin edilmesi için bütün çalışmalar yapıldı, izinler alındı, bürokratik işlemler tamamlandı. Bu güç grubuyla testler yapıldı, testler başarıyla geçti, güç grubu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da kabul edildi. Şu anda Altay tankının seri üretimi için önümüzde hiçbir engel kalmadı. Yerli güç grubuyla ilgili tasarım çalışmaları bitti, prototipler üretildi, test ediliyor. Testlerin 1,5-2 yıl süreceği tahmin ediliyor.”

Altay tankı teste hazır

Seri üretim Yeni Altay 2025’te görevde

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan’ın verdiği bilgiye göre, 2014’te üretilen Altay tankı prototipleri üzerinde Alman ihracat lisansı engeli sebebiyle yapılan yerlileştirme ve kazandırılan ilave yetenekler sonrasında çok daha üstün yeteneklere sahip Yeni Altay tankı ortaya çıktı.

Yeni Altay tankına kazandırılan yeni yetenekler arasında aktif koruma sistemi, geliştirilmiş zırh sistemi, yenilenen atış kontrol sistemi, yenilenen araç kontrol sistemi, deriştirilen güç grubu (Kore), yerlileştirilen sistemler (hız azaltan, nişancı 2. derece görüş sistemi, palet, kule çember dişlisi, yakıt ve hidrolik pompalar, mobil gizleme ağı, periskop, rotor gibi) yer alıyor

Altay tankı teste hazır

Nisan’da Kore güç grubuyla banttan indirilecek

Yeni Altay tankına ilişkin Nisan-Aralık 2022 döneminde Kore güç grubu Altay tankına entegre edilerek sürüş testleri tamamlandı.

Nisan ayında 2 Yeni Altay tankı, Kore güç grubuyla banttan indirilecek.

Altay tankının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılacak testlerinin 2024’te tamamlanması öngörülüyor. 2025 yılında Kore güç grubuyla Yeni Altay tankının seri üretimine başlanacak ve tank Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.2026 yılının ikinci yarısından itibaren yerli motorla Altay tankının seri üretiminin devam etmesi planlanıyor.

via bloomberht.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X