Emtia Haberleri

Altın 2.000 doların altında başladı

Altın 2.000 doların altında başladı

Altın geçtiğimiz hafta oldukça hareketli bir haftayı geride bırakırken 1 yılın ardından tekrar 2.000 dolar/ons seviyesini aştığı bir günü geride bıraktı.

1.988 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, Credit Suisse’in UBS tarafından satın alınması sonrası haftaya alıcılı bir başlangıç yaptı.

Haftanın ilk işlem gününde 2.009 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Hafta ortasında gerçekleşen Fed toplantısına kadar alıcılı seyreden altın, Fed’in 25 baz puan artış yapması sonrası 2.000 dolar/onsun üzerini yeniden denedi. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artırmaya devam edeceklerini savunurken asıl amacın, enflasyonun kontrol altına alınması olduğunu söyledi.

Hafta boyunca altına yönelik alım iştahı yüksek olmasına karşın altın haftayı yeşilde kapatmayı başaramadı. 1.979 dolar/onstan seansı tamamlayan sarı maden, 1.979 dolar/onstan günlük kapanışı yaparak yüzde 0,5 kaybı hanesine yazdı.

Gümüş, altının aksine haftayı yeşilde kapatmayı başarmış bir kıymetli maden olurken son 2 ayın en yüksek kapanışını yapmış oldu. 22,60 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 23,23 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 2,8 kazancı hanesine yazdı.

Platin geçtiğimiz hafta tekrardan 1.000 dolar/onsun üzerini denemesine rağmen yine bu seviye altında bir kapanış yaptığı seansı geride bıraktı. 978 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 983 dolar/onstan haftalık kapanış yaparak yüzde 0,5 kazancı hanesine yazmış oldu.

Paladyum satıcılı seanslarına devam ederken 1.400 dolar/onsun altına geri döndüğü bir haftayı geride bıraktı. 1.414 dolar/onstan haftaya başlayan paladyum, 1.403 dolar/onstan haftayı tamamlayarak yüzde 0,8 kaybı hanesine yazdı.

Kaynak: TROY

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X