Emtia Haberleri

Altın Fed tutanakları sonrası 5 ayın en düşüğüne yakın

Altın, enflasyonun hala çok yüksek olduğu gerekçesiyle faiz artışlarının sürebileceğine dair spekülasyonlarla 1.900 doların altında yatay seyrini sürdürdü.

Altın, Mart ayından bu yana ilk kez 1.900 doların altında kapanmasının ardından Fed yetkililerinin enflasyon tehdidi nedeniyle faiz artış döngülerini uzatacaklarına dair artan spekülasyonlarla yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.895 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Çarşamba günü yayımlanan Fed tutanakları yetkililerin, enflasyonun gerilemeyeceğine ve daha fazla faiz artışı gerekebileceğine dair endişelerinin sürdüğünü gösterirken bu fikir birliğinde belirgin çatlaklar olduğu gözlendi.

Uzun vadeli tahvil getirileri açıklamanın ardından 2022’nin en yüksek seviyelerine yaklaşırken güçlenen dolar iki ayın en yüksek seviyesine çıkarak faiz getirisi olmayan spot altın üzerinde baskısını sürdürdü.

Değerli metal, ABD ekonomisindeki şaşırtıcı direnç ve faizlerde zirvenin görüldüğüne dair umutların azalmasıyla birlikte önemli bir destek seviyesi olan 200 günlük ortalamasını kırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X