Emtia Haberleri

Altın haftaya sert düşüşle başladı

Altın haftaya sert düşüşle başladı

 Ons altın haftaya düşüşle başladı. Cuma günkü kapanışa göre %1,4 oranında değer kaybeden ons altın 1.948 dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta içinde 2.000 doları aşarak son bir yılın en yüksek seviyesine çıkan kıymetli metal, haftanın devamında 1.935 dolara indi. Ancak FOMC toplantısında faiz artışına devam kararı alan ve bu yıl içinde faiz indirimi düşünmediklerini belirten Fed’e rağmen piyasaların resesyon ihtimalini güçlü görmesiyle altın tekrar yükseldi.

Risk iştahında sınırlı artış var

2.000 dolar demesinin ardından hem kâr satışları hem de risk iştahının bir miktar artması ile haftaya düşüşle başlayan altın geçen haftaki seviyelere döndü. Piyasalar bankacılık krizini atlatmış değil, ancak merkez bankalarının sözlü yönlendirmeleri tansiyonu bir miktar azalttı.

Gram altın 2.000 TL’nin altına indi

Geçtiğimiz hafta ons altındaki yükselişin etkisiyle 1.229 TL’ye çıkarak rekor tazeleyen gram altın, yine onstaki kaybın etkisiyle haftaya düşüşle başladı. Fiyat %1,4 kayıpla 1.196 TL’ye geriledi. Geçen hafta rekor sonrası düşüşte görülen 1.184 TL gram fiyatında en yakın destek noktası olarak izleniyor.

ABD verileri izlenecek

Bu hafta ABD’den gelecek kişisel tüketim harcamaları endeksienflasyonun öncü göstergelerinden olduğu için yakından izleniyor. Veri, enflasyon sepetine göre daha kapsamlı olduğu için tüketici harcamalarındaki değişimi yansıtacak ve verideki artışın devam etmesi enflasyonun beslendiği fikrini güçlendirebilir. Bu yöndeki bir sonuç da Fed’in sıkı para politikasını korumaya devam edeceği beklentisini artırabilir.

Geçen hafta dolar endeksinde yaşanan sert kaybın ardından bu hafta verilere ve Fed yetkililerinin açıklamalarına göre bir fiyatlama olması bekleniyor. Ancak bu ay içinde tüm fiyatlamaları bozan bankacılık krizini yeniden alevlendirecek bir gelişme gündemi de değiştirebilir. Altında bir miktar gerileme olmasına karşın bu seviyelerin son bir yılın en yüksek seviyeleri olması, olası bir risk fiyatlamasında yeniden 2.000 dolar üstü hareketi canlı tutuyor.

Yazar: Necdet Erginsoy


via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X