Emtia Haberleri

Altın yükselen risk iştahıyla geriledi

Altın yükselen risk iştahıyla geriledi

Altın bankacılık krizine dair endişelerin hafiflemesiyle kısa süreliğine gördüğü 2 bin dolar seviyesinin altına geriledi.

Küresel piyasalarda risk iştahı yükselirken, güvenli limanlarda da geri çekilme yaşandı.

Piyasalarda bankacılık sektöründe tam bir çöküşe dair korkular hafiflerken dikkatler Çarşamba günü Fed’in alacağı faiz kararına çevrildi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde 2 bin doları test eden altın, risk iştahının artmasıyla ikinci işlem gününde 1.971 dolara kadar çekildi. Pazartesi günü rekor kıran gram altın da 1.210 TL seviyelerinden işlem gördü.

Yatırımcılar Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışı yaklaşık yüzde 70’lik bir ihtimal görüyor.

Bankacılık krizi yaşanmadan önce 50 baz puanlık artış beklentisinin öne çıktığı ABD’de birkaç bölgesel bankanın iflas etmesi ve Credit Suisse’in yaşadığı sorunlar nedeniyle daha düşük bir faiz artışı hatta Fed’in artışı durdurabileceği beklentileri de dile getirilmeye başlamıştı.

Değerli metal bankacılık krizinin güvenli varlık talebini artırmasıyla Pazartesi günü kısa süreliğine ons başına 2 bin doların üzerine çıkmıştı. altında geçen hafta da yüzde 6,5 ile 2020 Mart’tan bu yana en büyük haftalık artış yaşanmıştı.

Değerli metal pandemi boyunca yaşanan parasal genişlemeyle değer kazanmış sonrasında Fed’in yüksek enflasyonu kontrol altına almak için faizleri agresif şekilde yükseltmesiyle gerilemeye başlamıştı.

2023 başlarında enflasyonun soğuduğuna dair veriler değerli metalin tekrar değer kazanmasını sağlamış ancak bu yükseliş Fed’den gelen enflasyonla mücadelenin sona ermekten uzak olduğu açıklamalarıyla kısa sürmüştü.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X