Emtia Haberleri

Altında “sistemik risk” desteği

Altında

Altın, ABD’nin büyük bankalarından Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasının güvenli varlıklara kaçışı tetiklemesiyle önceki üç seansta yüzde 5’ten fazla yükselmesi sonrası, yatay seyrini sürdürüyor.

SVB’nin iflası hazine getirilerindeki keskin düşüş ve doların zayıflamasıyla birleşerek spot altın için güçlü bir destek haline geldi. Pazartesi günü yaşanan yüzde 2,4’lük yükseliş Kasım ayından bu yana yaşanan en büyük yükseliş oldu.

Spot altın ons başına 1910 dolar civarında. Gram altın ise piyasalarda 1160 TL’den alıcı buluyor.

Spot altın bankacılık krizinin yanı sıra Fed’in SVB’den kaynaklanan mali riskler nedeniyle yeni oluşmaya başlayan agresif parasal sıkılaştırmayı yumuşatmak zorunda kalacağı beklentilerden destek gördü.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirileri Çarşamba gününden bu yana 40 baz puandan fazla düşerek değerli metale olan ilgiyi artırdı.

Aakash Doshi’nin de aralarında bulunduğu Citigroup analistleri geçtikleri bir notta, altının itici güçleri arasında potansiyel deflasyonist ve resesyonist tehlikeler arttıkça potansiyel sistemik riskle ilgili endişeleri içerdiğini belirtti.

Küresel ekonomi için daha fazla sorun çıkma olasılığı, riskli varlıklardan kaçışa katılan endüstriyel metaller üzerinde de baskı oluşturdu. Çinko Kasım’dan beri en düşük kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanırken bakır da değer kaybetti.

Bankacılık sektöründe yaşanan kargaşa sonrası piyasa Fed’in 21-22 Mart’taki politika toplantısında yarım puanlık artış yerine çeyrek puanlık bir artış beklentisine girerken yatırımcılar Salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisini yakından takip edecek.

Citigroup analisti Doshi geçilen bilgi notunda, “TÜFE verileri kritik olmaya devam ederken son piyasa gelişmelerini yapısal olarak altın fiyatları için daha destekleyici görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X