Ekonomi Haberleri

AMB yetkilisi enflasyon konusunda hükümetleri göreve çağırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Yannis Stournaras, borçlanma maliyetlerinin tepe noktası olabilecek bir seviyeye ulaşmasının ardından hükümetlerin tüketici fiyatlarını dizginlemek için üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini söyledi.

Bloomberg News’a konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Yannis Stournaras, “Para politikası enflasyonla mücadelede üzerine düşeni yaptı ve şimdi ateşin bir kısmını söndürmem maliye politikasına düşüyor” dedi.

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Stournaras, “Daha kısıtlayıcı bir mali duruş sadece AMB politikasına hoş bir stratejik tamamlayıcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kamu borcunun kredibilitesini artırmaya ve bankalarla olan bağı gevşetmeye yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Geçen hafta yapılan AMB toplantısında Başkan Lagarde faizlerin zirve seviyeye ulaştığını söyleyemeyeceklerini belirtmişti.

Basın toplantısında konuşan ve soruları yanıtlayan Lagarde, “Mevcut değerlendirme kapsamında enflasyonun hedefe zamanında döndürülmesine yeterli katkı sağladık ve söylediğim gibi her iki unsur da önemli: Yeterince kısıtlayıcı seviye ve süre” diye konuşmuştu.

Lagarde “Odak noktasının muhtemelen süreye biraz daha kayacağı açık, ancak bu, zirvede olduğumuz anlamına gelmiyor – çünkü bunu şu anda söyleyemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X