Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında Çin verisinden sonra karışık seyir

Asya piyasalarında, Çin’in 1 yıllık kredi faiz oranını düşürmesi, ancak 5 yıllık faiz oranını değiştirmemesiyle karışık seyir

Asya-Pasifik piyasaları, Çin’in bir yıllık faiz oranını düşürmesi, ancak beş yıllık faiz oranını değiştirmemesi nedeniyle karıştı.

Bir yıllık LPR 10 baz puan düşürülerek yüzde 3,55’ten yüzde 3,45’e çekilirken, beş yıllık LPR yüzde 4,2’de kaldı. Beş yıllık LPR ayrıca ipotekler için bir sabitleyici görevi görür.

35 piyasa gözlemcisinin katıldığı bir ankette, Çin merkez bankasının geçen hafta orta vadeli borç verme faiz oranını beklenmedik bir şekilde düşürmesinin ardından tüm katılımcıların her iki oranda da indirim öngördüğünü bildirdi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,86 düşerken, anakara Çin piyasaları da CSI 300 yüzde 0,28 düşüşle negatif bölgedeydi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,1 düştü, ancak diğer piyasaların tümü yükseldi.

Japon Nikkei 225 yüzde 0,32 ve Topix yüzde 0,24 yükseldi. Güney Kore’de Kospi yüzde 0.61, Kosdaq yüzde 1.87 oranında değer kazandı.

Cuma günü ABD’de üç ana endeks karışık kapandı ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 0,07 arttı. Ancak S&P 500 yüzde 0,01 düştü ve Nasdaq Composite yüzde 0,2 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X