Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında düşük iştah

Asya piyasaları, Wall Street’in rallisi nefes alırken büyük ölçüde düştü. Avustralya Merkez Bankası(RBA), piyasaları yine şaşırttı ve faiz oranında 25 baz puan daha artışa gitti.

Asya-Pasifik piyasaları, S&P 500’ün gösterge endeksi dokuz ayın gün içi bazında en yüksek seviyesinde işlem görmesine neden olan önceki kazançları silmesinin ardından Wall Street’teki hareketleri takip ederek Salı günü büyük ölçüde düşüş yaşadı.

Carson Group’un baş piyasa stratejisti Ryan Detrick, “Piyasalar Cuma günkü geniş tabanlı ralliden sonra nefes alıyor” dedi.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, ülkenin merkez bankası faiz kararı öncesinde yüzde 0,67 düştü. Ekonomistlere göre Avustralya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 3,85’te tutması bekleniyordu. Fakat, Avustralya Merkez Bankası (RBA), piyasaları yine şaşırttı ve faiz oranında 25 baz puan daha artışa gitti.

Japonya’da Nikkei 225 trendi tersine çevirdi ve Topix marjinal olarak daha düşük olmasına rağmen yüzde 0.18 kazançla 32 bin seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

Nikkei en son bu seviyelerde işlem gördüğünde, Japonya balon ekonomisinin ortasındaydı – 1986’dan 1991’e kadar emlak fiyatlarının ve hisse senedi fiyatlarının büyük ölçüde şişirildiği bir dönem. Nikkei, Aralık 1989’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 38.900’ün biraz üzerine ulaştı.

Güney Kore piyasaları Salı günü tatil nedeniyle kapalı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi emlak hisselerinin desteğiyle marjinal bir şekilde yüksek açıldı. Ancak anakara Çin piyasalarının tümü düştü, Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,19 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,6 düştü.

ABD’de bir gecede S&P 500 yüzde 0,2, Nasdaq Composite yüzde 0,09 düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0,59 düştü.

Özellikle teknoloji devi Apple, oturumun başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerinden geri çekilerek yaklaşık yüzde 0,8 kaybetti. Pazartesi günü iPhone üreticisi, merakla beklenen sanal gerçeklik kulaklığını ve yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda bir dizi yazılım güncellemesini tanıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X