Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında petrol kesintilerinin uzamasından sonra karışık seyir

Asya piyasaları Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol kesintilerini uzatmasının ardından karıştı.

Asya-Pasifik piyasaları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından karıştı.

Suudi Arabistan günlük 1 milyon varillik kesintisini Aralık ayı sonuna kadar uzatacak, Rusya ise petrol ihracatını günlük 300 bin varil azaltacak.

Brent ham vadeli kontratları varil başına 90,04 dolara yerleşerek Kasım ayından bu yana ilk kez 90 doların üzerinde kapandı. ABD ham petrol vadeli işlemleri varil başına 86,87 dolar civarında işlem gördü ve bu da yine 10 ayın en yüksek seviyesi oldu.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin ikinci çeyrekte gayri safi yurt içi hasılasında ekonomistlerin beklentilerinin biraz üzerinde yüzde 2,1 büyüme kaydetmesinin ardından yüzde 0,43 kayıp yaşadı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,53, Topix ise yüzde 0,54 yükseldi. Ayrı olarak, Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,42 kayıpla seyrederken Kosdaq yüzde 0,47 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,54 kayıpla Salı gününden bu yana kayıplarını sürdürdü. Anakara Çin piyasaları da düştü; CSI 300 yüzde 0,45 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X