Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında Wall Street rallisinden sonra karışık seyir

Asya piyasaları, Wall Street rallisinin azalmasıyla karıştı ve Rus paralı asker isyanının bastırılmasının ardından petrol yükseldi.

Asya-Pasifik piyasaları, ABD piyasalarının Cuma günü birkaç haftalık galibiyet serisi yakalamasına rağmen Haziran ayının son haftasına karışık başladı.

Pazartesi günü erken saatlerde yayınlanan bir notta, CMC Markets analisti Tina Teng, “hem Avrupa’da hem de ABD’de artan oranlar küresel piyasaları sarsarken, durgunluk korkuları artarken ekonomik kaygılar yeniden ön plana çıktı” diye yazdı.

Hafta sonu, Avrupa ayrıca Rusya’daki Wagner özel askeri grubunun kısa bir isyanına tanık oldu ve Pazartesi günü petrol fiyatlarını yükseltti.

Japonya’da Nikkei 225 önceki kayıplarını tersine çevirdi ve yüzde 0.14 yükselirken, Topix yüzde 0.13 yükseldi. Japonya’da hizmet sektörü fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre değişmeden yıllık yüzde 1,6 arttı.

Güney Koreli Kospi de yüzde 0,45’lik artışla yeşilde yer alırken, Kosdaq yüzde 0,55’lik daha büyük bir kazanç gördü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi geçen haftaki kayıplarından toparlandı ve yüzde 0,42 artışla açıldı. Buna karşılık, anakara Çin hisse senetleri düştü, Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,79 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,78 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200, enerji hisselerinin etkisiyle yüzde 0,41 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?