Emtia Haberleri

Petrolde yön yukarı

Petrol fiyatları, Çin’den gelen makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik saldırılarının jeopolitik riskleri artırmasıyla bir ayın en büyük haftalık yükselişinin ardından yükseldi.

Küresel gösterge Brent geçen hafta yüzde 4 yükseldikten sonra varil başına 86 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 81 doların üzerindeydi. Pazartesi günkü rakamlar, Çin’in fabrika üretimi ve yatırımının yılın başında beklenenden daha güçlü bir şekilde arttığını gösterdi. Ülke dünyanın en büyük petrol ithalatçısıdır.

Bu arada Rusya’da hafta sonu drone saldırıları, bazıları ülke topraklarının derinliklerinde bulunan çok sayıda tesisi vurdu. Dizel vadeli işlemleri üçüncü seansta da yükselişte. Saldırılar, Vladimir Putin’in başkanlık seçimlerinde zafere ulaşması sırasında gerçekleşti.

Ham petrol, yılın açılış aylarında hakim olan dar ticaret aralığının dışına çıktı ve fiyatlar yakın zamanda Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu ilerleme, OPEC+’nın üretim kesintileri ve bu yıl küresel bütçe açığına ilişkin tahminlerle desteklendi. Bu ton değişiminin bir yansıması olarak, aralarında Morgan Stanley’nin de bulunduğu bankalar, petrol fiyatı tahminlerini yukarı çekiyor.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Rus rafinerilerine yapılan saldırılar, geçen hafta ham petrol için varil başına 2 ila 3 dolar risk primi ekledi; bu, hafta sonu daha fazla saldırıyla bu haftaya başlarken devam ediyor. Yine de bu hafta ABD’nin para politikası kararıyla birlikte “ekonomik duyarlılık petrol için sahnenin merkezine dönebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X