Piyasa Haberleri

Avrupa borsaları bankacılık hisselerinde devam eden düşüşle geriledi

ANAHTAR NOKTALAR:

  • Avrupa’nın STOXX endeksiSTOXX%0.6 geriledi

Avrupa borsaları, ABD’li Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) SIVB beklenmedik iflasının ardından yetkililerin etkileri hafifletmek üzere müdahale etmelerine rağmen bankacılık hisselerindeki düşüşlerle geriledi.

ABD hükümeti, Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) SIVB iflasının ardından geniş çaplı bir bankacılık sistemi krizi oluşacağına dair endişeleri yatıştırmak ve bankacılık sistemine olan güveni yeniden sağlamak için bir dizi acil önlemler aldı.

Avrupa’nın en büyük şirketlerini takip eden STOXX 600 endeksi SSXXP Cuma günü beş haftayı aşkın sürenin dip seviyesinden kapanmasının ardından bugün %0.6 geriledi.

Öte yandan, Wall Street vadeli işlemleri ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Hazine Bakanlığı’nın bankacılık sisteminde yeniden istikrar sağlamak için yeni önlemler alacağını ve SVB’de mevduatları olanların bugün itibarıyla mevduatlarına erişebileceklerini açıklamasının ardından keskin yükseldi.

Avrupa’da bankacılık sektörü hisseleri (.SX7P) son iki işlem gününde son beş ayın en büyük satışlarının görülmesinin ardından, SVB’nin iflası ve faiz artırımlarının gelecekteki seyri göz önüne alındığında sektör bilançosunun dayanıklılığına dair endişeler oluşmasıyla %1.1 geriledi.

Yatırımcılar Fed’in gelecek haftaki para politikası toplantısında faizleri %90 olasılıkla 25 baz puan artıracağını tahmin ediyorlar. SVB’nin iflasından önce açıklanan güçlü ekonomik verilerin ardından merkez bankasının bu ay faizi 50 baz puan artıracağı fiyatlanıyordu.

Ancak Goldman Sachs’ın Cuma günü yayımladığı raporda, finans sektöründeki son gelişmelerin ardından Fed toplantısında faiz artırımı kararı çıkmayacağının beklendiği ifade edildi.

Öte yandan, bu hafta toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ise faizleri 50 baz puan artırması bekleniyor.

İngiliz HSBC bankası HSBA SVB’nin İngiltere’deki birimini hisse başına 1 pound fiyattan satın alacağını açıklamasının ardından bankanın hisseleri %0.1 geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X