Ekonomi Haberleri

BoE Para Politikası Kurulu üyesinden enflasyon çıkışı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Swati Dhingra, Banka’nın büyük ölçüde para politikası aktarımının gecikmeli etkisi nedeniyle “yakın gelecekte enflasyonu etkilemek konusunda çok az şey” yapabileceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Swati DhingraSwati Dhingra Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası’nın mevcut faiz artırım serisinin önceki sıkılaştırma döngülerine göre hissedilmesinin daha uzun sürebileceğini ve çok kısa vadede enflasyon üzerinde sınırlı etkiye sahip olabileceğini söyledi.

Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde konuşan Dhingra, ekonominin enflasyon şoklarına nasıl tepki verdiğini tam olarak anlamak için fiyat değişikliklerinin ve şirket kârlarının daha iyi ölçülmesi gerektiğine odaklandı.

Dhingra, “Para politikası aktarımındaki gecikmeler, yakın gelecekte enflasyonu etkilemek için yapabileceğimiz çok az şey olduğunu gösteriyor. Politika iletiminin önceki döngülerden daha yavaş olacağından şüphelenmek için nedenler var” diye ekledi.

BoE’nin enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye bağlı olduğunu belirten Dhingra, “Yaşam maliyeti krizi sona ermedi. Düşük ve istikrarlı enflasyon para politikasının makroekonomik şonuçlara ve refaha yapabileceğini en iyi katkı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X