Piyasa Haberleri

Borsa İstanbul’da düşüş bugün de devam etti

Borsa İstanbul’da düşüş bugün de devam etti© Reuters.

BIST 100 endeksi, gün boyu satıcılı hareket ederken 5.065 puan seviyesine kadar geriledi. 

BIST 100, son saatte 5.100 seviyesinin altında gerilerken ortalama 5.090 puan seviyesinde destek buldu. Endeks, gün sonuna doğru %2’nin üzerinde değer kaybına sahipti. Son duruma göre hafta başından bu yana BIST 100’de düşüş %5’i aştı.

Bugün en çok gerileyen sektörlerin başında telekomünikasyonteknolojiinşaatbilgi teknolojilerigayrimenkul ve faktöring geldi. Son saat itibarıyla pozitif hareket eden sektör bulunmazken petrokimya yatay kaldı. Bankacılık sektörü ise yarım puanlık gerilemeyle en az düşüş gören sektör oldu. Özellikle Avrupa bankalarının sert düşüşler kaydettiği bugün Türk bankaları endeks ortalamasının altında geriledi.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında az sayıda hisse senedi artıda hareket ediyor. Bunlar arasında; TUPRS ve MAVI %2 bandında yükselirken SASA ve PGSUS %1 bandında değer artışına sahip. 

BIST 100’de bugün %5’in üzerinde değer kaybıyla en çok kaybettiren hisseler ise ODASGSDHOKMPURPSGYO ve BAGFS olarak devam ediyor. 

Borsa İstanbul genelinde bugün borsanın en yeni şirketi GOKNR, tavan serisine devam ederken MARKABVSAN ve EMKEL payları da tavan fiyatına ulaştı. En sert düşen hisseler ise taban fiyatına kadar gerileyen RODRGPENTA ve MMCAS oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şunları söyledi:

“…Borsadaki satışların beklentilerden fazla olduğunu söylemek mümkün. Geçen hafta gelen yabancı alımlarının bir kısmının tekrar satışa geldiğini düşünüyoruz. 5.270 seviyeleri genel destek olarak izleniyordu ancak bu seviyenin altına geriledik. Buna sebep olabilecek belirgin bir haber akışı bulunmuyor. Ocak ayı cari açık verisi kötü gelirken, ISM İmalat endeksinin yeniden 50 seviyesinin üzerine geçmesi, TİM Başkanının ihracatta hızlanma olduğunu açıklaması gibi veriler karışıklık yaratıyor olabilir. Bir diğer neden bilanço döneminin bitmesi ve bilanço beklentilerinin sona ermesinin kâr satışlarını etkilemesi olabilir. 

Ayrıca son birkaç gündür büyük Koç Şirketlerinin temettü ödemeleri endekste aşağı yönlü bir seyir yaratmış durumda. Kısacası geçtiğimiz son bir iki gün farklı gerçekleşmelerin aynı anda yoğunlaştığı bir gündü ve piyasa yansıması satış yönünde oldu denilebilir. Seçim sürecinde olmamızdan dolayı endekste dalgalı seyirlerin devam edebileceğini düşünüyoruz. 5.200 seviyesindeki 50 günlük ortalama bugün için destek görevi görebilir. Bu seviyenin altında kapanışlar satışların devam edebileceğini gösterecektir.”

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri pozitif kalırken bankacılık krizi endişelerinin artmasıyla Avrupa endekslerinde sert düşüşler kaydedildi. Banka hisseleri ağırlıklı düşüşün etkisiyle DAXFTSE 100CAC 40 ve Euro Stoxx 50’de %3’e yakın düşüşler görüldü.

ABD endekslerindeki dünkü olumlu görünüm de bugün bozulmuş durumda. NasdaqS&P 500 ve Dow Jones, güne ortalama %1,5 düşüşle başladı. Avrupa ve ABD vadeli endekslerinde de sert düşüşler söz konusuyken özellikle Euro Stoxx 50 vadelilerindeki %4 bandındaki düşüş dikkat çekiyor.


via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X