Ekonomi Haberleri

Çin Bankaları Hong Kong merkezli kripto şirketlerine yöneliyor

Çin Bankaları Hong Kong merkezli kripto şirketlerine yöneliyor

Çin anakarasındaki kripto yasağına rağmen birkaç Çin bankasının Hong Kong merkezli kripto şirketleriyle çalışmanın yollarını aradığı bildiriliyor.

Küresel çapta bankacılık krizi endişeleri gündemdeki yerini korurken son gelişmelerde Çin bankalarının Hong Kong’daki kripto şirketlerini destekleyeceklerini dair söylentiler mevcut. ABD’de kripto sektörüne yönelik baskıların ortasında kripto şirketleri faaliyetlerini güvenli şekilde devam ettirebilecek ülkeler ararken son zamanlarda Hong Kong, kripto sektörü için uygun bir yer haline gelmeye başladı. 

Bloomberg tarafından servis edilen habere göre Çin bankalarının temsilcileri, Hong Kong’a ziyaretlerde bulunarak kripto şirketleriyle nasıl çalışabileceklerine dair istişarelerde bulunuyor. Bloomberg haberinde konuyla ilişkili kaynaklara atıfta bulunularak Bank of Communications Co., Bank of China Ltd. ve Shanghai Pudong Development Bank’in Hong Kong şubelerinin özerk bölgedeki kripto şirketlerine bankacılık hizmetleri sunmaya başladığı bildirildi.

Çin Bankalarının ülkedeki kripto yasağına rağmen Hong Kong’taki kripto şirketleriyle çalışmak adına girişimlerde bulunması, Çin’de kripto yasağına dair bazı gevşemeler olabileceği yorumlarına neden oldu. Bölgedeki yatırımcıların ise Çin bankalarının bu yaklaşımının memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Hong Kong, 2022’nin son çeyreğinde kripto sektörüne yönelik atılımlarla öne çıkan bir bölge oldu. Hong Kong Hükümeti, kripto para sektörünü düzenlemek adına yasa tasarısını gündeme getirdi. 

Ayrıca ülkede bireysel yatırımcıların kripto ticareti yapmasına olanak tanınacağının duyurulması, kripto sektörü için önemli bir atılım olarak görüldü. Bunun yanında Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), bu yazın başlarında kripto borsaları için yeni lisanslama sistemini devreye almak için hazırlanıyor.

Yazar: Günay Caymaz


via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X