Ekonomi Haberleri

Çin’de hizmet faaliyetleri son 8 ayın en yavaş temposunda genişledi

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in hizmet faaliyeti zayıf talep  ve tüketimi canlandırmada yetersiz kalması nedeniyle, Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda genişledi.

Caixin/S&P Küresel hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Temmuz ayındaki 54,1 seviyesinden Ağustos ayında 51,8’e düştü. Bu, kovid-19’un birçok tüketiciyi evlerine hapsettiği Aralık ayından bu yana en düşük seviye oldu. Endekste 50 puan seviyesi, aktivitedeki genişleme ile daralmadan birbirinden ayıran nokta olarak bulunuyor.

Veriler, geçen hafta açıklanan ve sektörün düşüş eğiliminin devam ettiğini gösteren resmi hizmetler PMI verileriyle genel olarak uyumlu. Yaz aylarındaki rekor sayıdaki demiryolu seferleri ve gişe kazançları bile verileri artırmada başarısız oldu.

Her ne kadar resmi ve Caixin imalat PMI’ları piyasa beklentilerini aşsa ve Temmuz’dan Ağustos’a artış gösterse de, zayıf talep ve emlak piyasasındaki gerileme nedeniyle hizmet faaliyetindeki yavaşlama hala ekonomi üzerinde baskı yaratıyor.

Caixin/S&P’nin hem imalat hem de hizmet faaliyetini içeren bileşik PMI’ı Temmuz’daki 51,9 seviyesinden 51,7’ye gerileyerek Ocak ayından bu yana en zayıf olmasına rağmen art arda sekizinci genişleme ayına işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X