Ekonomi Haberleri

Çin’den, DTÖ’de “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını” ele alma çağrısı

Çin'den, DTÖ'de “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını” ele alma çağrısı

Çin’den DTÖ’de Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın ele alınması çağrısı

Çin, dün Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) Ticaret ve Çevre Komisyonunun toplantısında, DTÖ çerçevesinde AB’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) hakkında çok taraflı görüşmelerin düzenlenmesi çağrısında bulundu.

AB, Nisan ayında CBAM’ye ilişkin kanun çıkarmayı ve 1 Ekim’de geçiş dönemini başlatmayı planladı.

Bu mekanizmayla AB, başka ülkelerden ithal edilen demirçelik, çimento, alüminyumgübre, hidrojen ve elektrik gibi ürünlere karbon vergisi uygulayacak. Bu girişim, yüksek karbon emisyonlu işletmelerin ürünlerinin, Avrupa’ya ihracatına büyük etkiler getirecek.

DTÖ’nün önemli görevlerinden birinin ticarette korumacı önlemler ve yeşil ticaret engellerinin oluşturulmasını önlemek olduğuna dikkat çeken Çin, Ticaret ve Çevre Komisyonunda Haziran ayında düzenlenecek oturumda, CBAM hakkında çok taraflı görüşmelerin yapılması çağrısı yaptı.

Çin’in sunduğu öneri, başta Norveç, Filipinler, Singapur, Hindistan ve Brezilya olmak üzere çok sayıda DTÖ üyesi ülke tarafından desteklendi. Özellikle Hindistan, Çin’in önerisinin, DTÖ 12. Bakanlar Toplantısının verdiği MC12 yetkisine uygun olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, CBAM’nin karbon emisyonunu azaltma bahanesiyle, AB’nin geleneksel endüstrilerinin rekabet gücünü korumanın yanı sıra yeşil endüstrilerin gelişimiyle, ekonomik toparlanmasını hızlandırmayı ve uluslararası iklim kurallarının hazırlanmasında inisiyatifi ele almayı amaçladığına işaret etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X