Ekonomi Haberleri

Depremzedenin elektrik ve doğalgaz borçları silindi

Depremzedenin elektrik ve doğalgaz borçları silindi

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında konutu veya iş yeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğalgaz abonelerinin ödenmemiş tüketim bedelleri terkin edilecek.

OHAL kapsamında hasarlı konut ve iş yerinden elektrik ve doğalgaz tüketim bedeli alınmayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, bu kapsamdaki abonelerin, özelleştirme devir işlemleri sırasında Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) devredilmiş olan elektrik tüketiminden kaynaklanan tutarlar da dahil olmak üzere 6 şubata kadar tahakkuk etmiş ancak tahsil edilmemiş elektrik ve doğalgaz tüketim tutarları terkin edilecek.

Bu abonelerin 6 Şubat tarihine kadarki döneme ait tüketimler için geçmiş tüketimleri dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek elektrik ve doğalgazı tüketim tutarları, varsa daha önceki dönemlere ilişkin ödenmemiş fatura tutarları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Terkinine karar verilen fatura tutarlarına yönelik varsa açılmış dava ve icra takipleri sona erecek. İcra takipleri için düzenlenen harç alınmayacak ancak daha önce alınan harçlar iade edilmeyecek. Kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ve genel aydınlatma abonelikleri kararname kapsamı dışında yer alıyor.

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X