Piyasa Haberleri

Dolar Endeksi Kazançları Geri Verdi

ABD Merkez Bankası (Fed), son toplantısında faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı. Bununla birlikte, ekonomi için yapılan olumlu açıklamaların ardından enflasyon beklentileri arttı. Bu nedenle, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faiz artırımının enflasyonla mücadele için daha zor hale gelebileceğini söyledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise küresel büyüme açısından bu durumu olumsuz olarak değerlendirdi. Ancak, ABD Başkanı Joe Biden, bu kararın sonuçlarının düşünüldüğü kadar kötü olmadığına dikkat çekti.

ABD ekonomik veri gündemi ise fabrika siparişleri ve iş istatistikleri ile devam etti. Mart ayı fabrika siparişleri yüzde 0,7 oranında azalırken, açık iş sayısı Şubat ayında bir önceki aya göre 632 bin azaldı. OPEC+ grubu da piyasada istikrar sağlamak için üretimi Mayıs ayından itibaren 1,6 milyon varil azaltacağını açıkladı. Bu durum, enflasyon endişelerinin artmasına ve dolara olan talebin yükselmesine neden oldu. Dolar endeksi, 102,75 direncine kadar yükseldi.

Ancak, dolar endeksi kazançlarını sürdüremedi ve bugün açıklanan ADP özel sektör istihdam verileri sonrasında satış baskısı altında kaldı. Haftanın ilk işlem gününde ABD imalat PMI rakamı, tahminlerin hafif altında kalarak 49,2 olarak açıklandı. ISM imalat PMI rakamı ise Mart ayında 46,3 ile bir önceki aya kıyasla ivme kaybederek imalat sanayide daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Sonuç olarak, Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ve ekonomiye yönelik olumlu açıklamalar enflasyon beklentilerini artırdı. ABD ekonomik veri gündemi fabrika siparişleri ve iş istatistikleri ile devam ediyor. OPEC+ grupları ise üretimi azaltarak piyasada istikrar sağlamayı amaçlıyor. Dolar endeksi, ADP özel sektör istihdam verilerinin ardından satış baskısı altında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X