Ekonomi Haberleri

Dünya Bankası uyardı: Durum endişe verici

Dünya Bankası uyardı: Durum endişe verici

Dünya Bankası, küresel ekonomide 10 yıllık bir kayıp sürecine girilmiş olabileceğini açıkladı.

Dünya Bankası dün yayımladığı raporda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Küresel büyümenin 2023’a kadar çok düşük kalacağı belirtilen raporda son 30 yılda büyüme sağlayan ekonomik güçlerin neredeyse tamamının yok olduğu ve bu durumun endişe verici olduğu belirtildi.

2022 ile 2030 arasında ortalama küresel potansiyel büyümenin, 2000’li yılların başlarındaki oranın kabaca üçte biri oranında yani yılda %2,2 oranında olması bekleniyor.

Raporda ekonomik zayıflığın gelişen ülkeler için de aynı sertlikte yaşanacağına dikkat çekilirken 2000 ile 2010 arasında yılda %6 seviyelerinde olan büyümenin 10 yıllık kayıp sürecinde %4’e gerilemesi bekleniyor. Raporda tahminler için de şerh konularak belirtilen zayıf büyüme oranlarının küresel bir mali kriz veya durgunluk durumunda çok daha keskin olacağı vurgulandı.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Kalkınma Ekonomisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Indermit Gill, çalışmayı teşvik eden, üretkenliği artıran ve yatırımı hızlandıran politikalar uygulanması durumunda büyüme oranların yükselebileceğini belirtti. Baş Ekonomist, ülkelerin sürdürülebilir politikalar uygulaması durumunda potansiyel GSYİH büyümesini %0,7’ye kadar artırarak %2,9’a çıkarabileceklerini ifade etti.

Rapor ayrıca küresel iş birliğini güçlendirme ihtiyacının altı çizildi.

Raporda ülkelerin uzun vadeli büyüme beklentilerini desteklemede önemli bir fark yaratabilecek politikalar şöyle özetlendi:

  • Finansal çerçeveler hazırlanmalı
  • Yatırım hızlandırılmalı
  • Ticaret maliyetleri azaltılmalı
  • Verimliliği artırmak için hizmet sektöründen daha çok yararlanılmalı
  • İş gücü katılım oranı artırılmalı


via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X