Ekonomi Haberleri

ECB Başkanı Lagarde: “Piyasalardaki gerilim tahminlerimizi etkileyebilir”

ECB Başkanı Lagarde: “Piyasalardaki gerilim tahminlerimizi etkileyebilir”

Küresel piyasaların bankacılık sektöründe yaşanan kriz ile sarsıldığı bu hafta merkez bankalarının resesyon endişesi nedeniyle faiz artışlarını durdurabileceği beklentileri arttı. Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı yaparak piyasalar kadar endişeli olmadığının mesajını verdi.

Enflasyonu düşürme kararlılığına sadık kalan Avrupa Merkez Bankasının kararının ardından Başkan Lagarde mikrofon başına geçti ve hem son günlerde yaşanan gelişmeleri hem de enflasyondaki son durumu değerlendirdi.

Lagarde’ın açıklamalarından satır başları:

“Gerilimi yakından izliyoruz”

“Finansal piyasalardaki gerilimi yakından takip ediyoruz. Belirsizliklerde artış var ve bu da bizim veri odaklı adım atma kararımızı destekliyor.

Euro Bölgesi bankacılık sektörü oldukça dirençli ve bankalarda likidite sıkıntısı yok.

Bir likidite krizi yaşanması durumuna dair önemli kararlar aldık ve gerekmesi halinde yetkimiz dahilinde tüm araçları kullanacağımızı belirtmek isterim.”

“Piyasalardaki gerilim tahminlerimizi etkileyebilir”

“Finansal piyasalarda yaşanan gerilimler bankanın temel büyüme enflasyon beklentilerine etki edebilir. Biz tahminlerimizi ay başında belirledik.

2023 yılı büyüme beklentimizi yukarı yönlü revize etmemizde enerji fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.

2024 ve 2025 yılı büyüme beklentilerimizde bir miktar aşağı yönlü revizyon yapmamızın nedeni finansal koşullarda yaptığımız sıkılaştırmanın etkisidir.

İstihdam piyasası güçlü kalmaya devam ediyor.

Hükümetlerin enerji harcamalarına dair aldığı önlemleri etkin kullanması gerekiyor. Çünkü enerji fiyatlarındaki belirsizlik devam ediyor.

Fiyat baskıları güçlü kalmaya devam ediyor. Enflasyon uzun bir düre yüksek kalmaya devam edecek.”via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X