Ekonomi Haberleri

Fed/Barkin: Enflasyon yükselirse faiz artırılır

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun ısrarcı olması veya şiddetlenmesi durumunda faizlerin daha yukarı çıkarılmasının önünde engel bulunmadığını söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Financial Times’a verdiği demeçte, halihazırda enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine doğru istikrarlı bir şekilde düştüğüne veya ekonomide toplam talebin enflasyon hedefine ulaşılmasını sağlamaya yetecek kadar frenlendiğine henüz ikna olmadığını ifade etti.

Barkin, “Eğer enflasyon ısrarcı olur veya hızlanır ise faizleri daha da artırılmasını önünde bir bariyer yok” dedi.

Barkin, herhangi bir potansiyel aşırı düzeltmenin hasarını hafifletmek için “istikrarlı” bir yaklaşım izlenmesini desteklediğini de vurguladı.

Haziran toplantısında ne yönde bir karara destek vereceğine toplantı yaklaşana kadar karar vermeyeceğini belirten Barkin, istihdam, fiyatlar ve krediler konusunda gelecek verilere bakacağını ifade etti.

Barr: ABD bankacılık sistemi sağlam

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunuma ilişkin bilgi veren Fed Başkan Yardımcısı Michael Barr, ABD bankacılık sisteminin sağlam olmaya devam ettiğini ve mudilerin mevduatlarının güvende olmaya devam ettiğinden emin olabileceklerini söyledi.

SVB’nin batmasına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Barr, SVB yönetiminin Banka’nın risklerini yönetememesinin bu duruma yol açtığını belirtirken, Fed’in denetmenlerinin de kırılganlıkların büyüklüğünü tam olarak kavrayamadıklarını ve bu nedenle bankanın problemlerini çözmesini sağlayacak adımların atılamadığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X