Ekonomi Haberleri

Fed cephesinde Eylül sinyalleri sürüyor

Eski ve yeni Fed yetkililerinden ileriye dönük para politikalarına ilişkin açıklamalar geldi.

Boston Fed Başkanı Susan Collins politika yapıcılar olarak ekonomik verileri değerlendirmeleri ve karar verirken sabırlı davranmaları gerektiğini vurgularken, eski St. Louis Fed Başkanı James Bullard üyelerin bu yıl için ilave bir faiz artışını daha bu ay sonunda yayımlanacak beklentilerine yansıtmaları gerektiğini söyledi.

Collins, “Politika döngümüzün bu aşaması, patikamızı korurken sabır ve bütünsel veri değerlendirmesi gerektiriyor. Politika faiz oranlarında zirveye yakın veya hatta zirvede olsak da, gelen verilere bağlı olarak daha fazla sıkılaştırma yapılması gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Bullard da “risk yönetimi açısından” ilave bir faiz artışının “dot plot” olarak bilinen tahminler arasında tutulmasının “akıllıca” olacağı değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Chicago Fed’in iki ekonomisti tarafından hazırlanan ve kurumun internet sitesinde yayımlanan çalışmada Fed’in son 18 aydaki yüzde 5,25’lik faiz artırımının, enflasyonu ABD merkez bankasının yüzde 2 hedefine düşürmek ve resesyondan kaçınmak için yeterli olabileceği öngörüldü.

Stefania D’Amico ve Thomas King tarafından hazırlanan çalışmada, “Modelin öngörüsüne göre halihazırda yapılmış olan politika sıkılaştırması, enflasyonun 2024 ortasında Fed hedefine yaklaşması ve resesyonun önlenmesi için yeterli” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X