Ekonomi Haberleri

Fransa’da enflasyon bir yılın en düşük seviyesine indi

Fransa’da enflasyon enerji ve gıda fiyatlarının etkisiyle beklenenden fazla yavaşladı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artış döngüsünü sona erdirme planını destekleyebilir.

Insee verilerine göre Euro Bölgesi’nin en büyük 2. ekonomisinde yıllık enflasyon yüzde 5,9’dan yüzde 5,1’e geriledi. Aylık enflasyon ise yüzde 0,1 düştü.

AB uyumlu enflasyon Mayıs’ta yüzde 6,9’dan yüzde 6’ya geriledi. Bu, bir yılın en düşük seviyesi oldu. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 6,4’tü.

Başta enerji olmak üzere birçok sektörde fiyat baskılarının azalması enflasyondaki gerilemede etkili oldu. Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 15,9’dan yüzde 14,1’e geriledi.

Insee’den yapılan açıklamada enerji fiyatlarındaki soğumayla birlikte enflasyonda yavaşlamanın hızlanacağı belirtildi.

Fransa’da enflasyon hükümetin enerji faturalarını sınırlamak için uygulaığı politikaların etkisiyle 2022’de diğer AB ülkelerine kıyasla görece düşük seyretmişti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau enflasyonun direnç gösterdiğini belirtmişti.

Bugün açıklanan veri, AMB ve Fransız hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanabilir. Para piyasalarında artık AMB’den bu sene 50 baz puanlık faiz artışı fiyatlanmıyor. Son olarak AMB üyelerinden Madis Muller bir kez daha 25 baz puanlık faiz artışı olabileceğini söyledi.

Dün açıklanan veriye göre İspanya’da da enflasyon 2 yılın en düşük seviyesine yaklaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X