Piyasa Haberleri

Gözler Merkez Bankasında: Faiz indirimi devam edecek mi?

Gözler Merkez Bankasında: Faiz indirimi devam edecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün yılın üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. Eylül 2021’de başlayan faiz indirim sürecine dönem dönem ara veren Merkez Bankası, geçen ayki toplantıda faizi 50 baz puan indirerek %8,50’ye indirdi.

Faizin sabit tutulması bekleniyor

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ekonomi üzerindeki maddi boyutunun kısa vadeli olacağını belirten Merkez Bankası, Şubat toplantısı karar metninde yapılan 50 baz puanlık indirimin ve mevcut faiz oranının deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğunu belirtti. Bankanın metinde yer alan ”Yeterli” ifadesi, piyasalarda bu ay faiz indirimi yapılmayacağı beklentisini oluşturdu. Ancak düşük faiz politikası çerçevesinde faiz indirimine devam edilmesi de sürpriz olarak görülmeyecektir.

Metindeki ifadeler izlenecek

Yurt içinde deprem felaketinin etkilerine dair Merkez Bankasının bir açıklama yapması bekleniyor. Maddi hasarın sınırlı kalacağı yönündeki ifade yinelenebilir.

Öte yandan ABD ve Avrupa bankacılık siteminde yaşanan krizlerin ekonomilerde küçülme etkileri ve Fed başta olmak üzere büyük merkez bankalarının faiz artışına devam etmeleri hakkında da bankanın değerlendirmede bulunması bekleniyor.

Dolar/TL’de son durum

Fed’in faiz artışı yapmasına karşın belirsizliklerin yüksek olduğuna vurgu yapması güvenli liman alımlarını artırdı. Dolar, küresel piyasalarda düşüş yaşarken euro/dolar 1,09’un üzerine çıktı. Dolar/TL ise dün 19,0 seviyesi altına kısa süreli çekilme yaşamasının ardından tekrar 19,04’e çıktı. PPK kararı öncesi kur yatay seyrediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X