Emtia Haberleri

Gram altında yeni rekor

Altın, Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı sonrası sıkılaşma döngüsünü sonlandıracağının sinyallerini vermesi ve ABD’de bankacılık krizine dair endişelerin artmasıyla yükselirken gram altın da rekor kırdı.

Altın, Fed’in faiz artışlarını durdurmasının muhtemel görünmesi ve ABD ekonomisindeki artan risklerin talebi artırmasıyla rekor kırdı.

Spot altın erken saatlerde ons başına 2062,99 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2075 dolara yaklaşması görmesi sonrası 2038 dolara geriledi. Gram altın ise 1291 TL ile rekor yenilemesi sonrası 1277 TL seviyelerine çekildi.

Fed Çarşamba günü faizleri 25 baz puan artırırken bunun mevcut sıkılaşma döngüsünde son artış olabileceğinin sinyalini verdi. Fed Başkanı Jerome Powell faiz indirimi beklentilerini soğuturken açıklamalarda kullanılan tonun yıl sonunda bir gevşemeye dair fiyatlamalara destek sağladığı belirtiliyor.

Bununla birlikte değerli metalin bir dizi ekonomik ve politik riskle de desteklendiği değerlendiriliyor. ABD’de resesyon ihtimali olası hale gelirken, First Republic Bank’in iflasından sonra ülkenin bankacılık sektörüne ilişkin endişeler ve Çin’in virüs sonrası toparlanmasının hala zayıf görünmesi bu faktörlerin başında geliyor.

ABC Rafinerisi Kurumsal Piyasalar Küresel Başkanı Nicholas Frappelli ana fiyat etkenlerinin ABD bölgesel bankalarında daha fazla mevduat çıkışı ve borç tavanına ilişkin devam eden haber akışının muhtemel olduğunu söylerken fiyatların çok kısa vadede konsolide olabileceğini ancak 2075 dolar seviyesine güçlü bir saldırı beklediğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X