Ekonomi Haberleri

Japonya beklentilerin üzerinde büyüdü

Çarşamba günü yayınlanan resmi verilere göre Japonya ekonomisi, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından gelen turizmdeki toparlanmanın yardımıyla ilk çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü.

Japonya Ekonomi Bakanı Shigeyuki Goto, Japonya’nın nominal GSYH’sının 570,1 trilyon yen ile rekor kırdığını söyledi. GSYİH, pandemi öncesindeki zirvesini ilk kez geçti.

2023 ilk çeyrekte GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 arttı. Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,4 büyüdü.

Ekonomistler GSYİH’nın yıllık yüzde 0,7 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 artmasını bekliyorlardı.

BNP Paribas’ın baş ekonomisti Ryutaro Kono, GSYİH verilerinin açıklanmasından önce Mart’a kadar olan üç ayda Japonya’yı ziyaret eden turistlerin harcamalarının “hızla toparlandığını, ev içi harcamalar da hızlı bir şekilde toparlanmış görünüyor” dedi.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, ekonomiyi alt üst eden iki buçuk yıllık zorlu kovid kısıtlamalarının ardından Ekim ayında sınırlarını tamamen yabancı turistlere yeniden açtı.

Ekonomistler, restoranlar ve oteller de dahil olmak üzere hizmet sektörü merkezli özel tüketimdeki artışın dış ticaretten kaynaklanan olumsuz etkiyi telafi etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Veriler, mal ve hizmet ihracatının, yavaşlayan küresel ekonomi zemininde ve yen geçen yıl kaydedilen düşük seviyelerinden toparlanırken yüzde 4,2 daraldığını gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X