Ekonomi Haberleri

Japonya’da çekirdek enflasyonda düşüş

Japonya’da taze gıda haricindeki tüketici fiyatlarındaki yıllık artış Temmuz ayında ekonomistlerin beklentisi doğrultusunda yüzde 3,1’e geriledi.

Japonya’da Temmuz ayına ilişkin enflasyon verileri ekonomist beklentilerine paralel gerçekleşirken, ultra gevşek para politikası uygulayan merkez bankası yetkililerinin beklediğinden daha kalıcı bir görünüm sergiledi.

Ülkede Temmuz ayında yıllık manşet enflasyon yüzde 3,3 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Haziran ayında da yıllık enflasyon yüzde 3,3 olmuştu.

Çekirdek göstergeler kapsamında taze gıda dışındaki endekste düşüş dikkat çekti. Japonya’nın Temmuz ayı çekirdek enflasyonu, ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda yüzde 3,3’ten yüzde 3,1’e geriledi.

Taze gıda ve enerji dışındaki tüketici fiyatları ise Temmuz’da yıllık yüzde 4,3 arttı. Ekonomist beklentileri de artışın bu oranda olacağı yönündeydi. Haziran’da taze gıda ve enerji dışı tüketici enflasyon yıllık bazda yüzde 4,2 olmuştu.

Japonya enflasyon verilerinde hizmet sektöründeki yıllık enflasyon öne çıkan unsurlardan biri oldu. Ülkede hizmet enflasyonu Temmuz’da yüzde 2’ye yükseldi. Böylelikle 30 yıl içinde ilk kez hizmet enflasyonu yüzde 2’yi gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X