Ekonomi Haberleri

Küresel faiz artırım döngüsünün sonu mu?

Bloomberg Economics’e göre küresel merkez bankalarının büyük bölümü ya faiz artışlarının sonuna yaklaşıyor ya da faiz artırım döngüsünü çoktan sonlandırdı ve önümüzdeki dönemde faiz indirimine hazırlanıyor.

Fed’in Mayıs ayında son bir faiz artışı yaptıktan sonra durması yönündeki beklenti, diğer merkez bankası kararlarına yönelik tahminleri de etkiliyor.

Bloomberg Economics’e göre küresel merkez bankalarının büyük bölümü ya faiz artışlarının sonuna yaklaştı ya da faiz artırım döngüsünü çoktan sonlandırdı ve önümüzdeki dönemde faiz indirimine hazırlanıyor.

Brezilya’dan Endonezya’ya faiz indirimlerinin bu yıl başlayabileceği fiyatlanırken, gelişmiş çok sayıda ülkenin de benzer bir patika izlemesi bekleniyor. Bloomberg tarafından izlenen 23 bölgenin en az 20’sinde faizlerin 2024 yılında düşürüleceği tahmin ediliyor.

“Küresel faiz yüzde 4,9’a kadar düşecek”

Bloomberg Economics hesaplamasına göre küresel faiz tepe noktası yüzde 6 ile üçüncü çeyrekte görülecek, bu oran gelecek yılın sonunda ise yüzde 4,9’a düşecek.

Bloomberg Economics Başekonomisti Tom Orlik, “Yılın başından bu yana, merkez bankaları karşıt güçler tarafından hırpalanıyor. Çin’in daha hızlı yeniden açılması, Avrupa’nın krizden kaçması ve ABD’deki sıkı işgücü piyasası gibi başlıkların tümü, daha yüksek faiz oranlarını savunuyor. Silikon Valley Bank ve Credit Suisse’in çöküşü ise ters yönde bir etki yaratıyor. Şimdiye kadar, daha geniş bir bankacılık krizine dair sınırlı işaretlerle, günü kazanan sıkılaştırma yönündeki argümanlar oldu. Tepe faizler ufukta göründü, ancak henüz tam olarak orada değiliz” değerlendirmesini yaptı.

Via Bloomberght

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X