Ekonomi Haberleri

Lagarde: Gerekirse harekete geçmeye hazırız

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Christian Lagarde, enflasyonda hala aşağı yönlü trend olmadığını belirterek enflasyonun hedefe dönmesi konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Lagarde bankacılık sektöründeki gelişmeleri de yakından izleyeceklerini belirterek “Gerekirse harekete geçmeye hazırız” mesajı verdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christian Lagarde, enflasyonda hala aşağı yönlü trend olmadığını belirterek enflasyonun yüzde 2’lik hedefine dönmesi konusunda kararlı olduklarını verguladı. Lagarde bankacılık sektöründeki gelişmeleri de yakından izleyeceklerini söyledi.

AMB Başkanı Lagarde Frankfurt’taki bir konferansta yaptığı konuşmada verilere bağlı bir strateji izleyeceklerini ve enflasyonun hala düşüş trendinde olmadığını belirtti.

Lagarde “Geçen Temmuz ayından beri toplam 350 baz puanlık faiz artışı yaptık. Ancak enflasyon hala çok yüksek ve belirsizlikler de arttı. Bu da güçlü bir stratejinin gerekli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

AMB geçen hafta finansal piyasaları sallayan küresel bankacılık krizine rağmen 50 baz puanlık faiz artışına gitmişti.

Lagarde konuşmasında sektörde yaşananları yakından takip edeceklerini ve gerekmesi halinde finansal sistemi destekleyeceklerini söyledi.

MEPs back Christine Lagarde as next ECB president | News | European  Parliament

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X