Kripto Haberleri

Metaverse, “internetin geleceği olabilecek türden” bir vizyon

Metaverse, “internetin geleceği olabilecek türden” bir vizyon

Yenilik ve tasarım danışmanlığı Journey’de baş metaverse sorumlusu ve Consensus 2023’te konuşmacı olan Cathy Hackl, geçtiğimiz yıl çoğunlukla sıcak geçen metaverse’ün en azından şimdilik bir “soğuma anı” yaşadığını söyledi.

Hackl, Çarşamba günü CoinDesk TV’nin “First Mover” programına verdiği demeçte, metaverse’ün o anki coşkusuna kapılan ama daha sonra bırakanlar için “Bunun o kadar da kötü bir şey olmadığını düşünüyorum.” dedi.

“Pek çoğumuz inşa etmeye devam ediyoruz. Metaverse daha uzun vadeli bir vizyon, hem de ‘internetin geleceği olacak’ türden”.

Bu, metaverse’ün kendilerine göre olmadığına karar veren markalara rağmen böyle.

Son olarak Disney, şirket çapında bir küçülme kapsamında metaverse ekibine son verdi.

Metaverse’te ikinci kez gerçekleşen yıllık Metaverse Moda Haftası (MFW) başladı. Sadece Decentraland‘da gerçekleşen geçen yılki etkinliğin aksine bu sene çok platformlu bir hal aldı. Bir metaverse platformu olan Spatial ve sanal varlıkların kullanımıyla fiziksel dünyayı bir araya getiren bir artırılmış gerçeklik (AR) platformu Over, iş birlikçiler arasında yer alıyor.

Dolce & Gabbana, Balmain ve Tommy Hilfiger dahil olmak üzere lüks markalar da Hackl’ın tabiriyle “sanal moda yaratma fırsatları” sunan dört günlük sanal etkinliğe katılıyor.

Etkinliğin marka ve katılımcılara, kültür ve modada yaklaşan değişiklikleri görme imkânı sağladığını da belirtti.

Ancak önündeki engellerin sürdüğünü, sanal bir cüzdana sahip olma gerekliliğinin bazı kullanıcıların tam deneyim yaşamasını engelliyor olabileceğini de sözlerine ekledi. Sunucu çökmeleri de dahil ekstra zayıf noktalar, geliştiricilerin gidermeye çalıştığı teknik sorunlar arasında.

Hackl, “Gelecek yıl Roblox gibi daha kapsamlı [platformlara], Fortnite’a veya daha kitlesel pazar platformlarından bazılarına atılım gerçekleşirse daha erişilebilir hale gelecek.” dedi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X