Emtia Haberleri

OPEC+’dan üretimi sabit tutma sinyali

OPEC+'dan üretimi sabit tutma sinyali

OPEC+ tarafından Pazartesi günü gerçekleştirilecek Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısında mevcut üretim politikasında herhangi bir değişiklik kararı çıkmasının beklenmediği belirtildi.

OPEC+, mali piyasalarda yaşanan türbülans döneminde üretim politikasında değişikliğe gideceğine dair herhangi bir işarette bulunmazken birliğin rotasını koruyacağı değerlendiriliyor.

Birliğin lider ülkelerinden Suudi Arabistan, 23 ulustan oluşan ittifakın, küresel petrol talebinde kırılgan bir toparlanma yaşadığını ve 2023 boyunca arzda istikrarın korunması gerektiğini açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, Pazartesi günü gerçekleştirilecek ve bakanların katılacağı çevrimiçi toplantıda mevcut pozisyonun korunması yönünde karar alınması öngörülüyor.

Delegeler, bankacılık sektöründeki karmaşanın ekonomik görünümü etkilemesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımların arz konusunda belirsizlikler yaratmasının mevcut plandan sapmaya neden olmayacağını vurguladılar.

Bloomberg anketine katılan 14 yatırımcı ve analist de oybirliğiyle üretim politikasında bir değişikliğin gerekli görülmesi halinde acil toplantı yapma yetkisine sahip birliğin, Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nde değişiklik kararı çıkmayacağını tahmin etti.

Rapidan Energy Group Başkanı ve eski bir Beyaz Saray yetkilisi olan Bob McNally toplantıyla ilgili, “Birliğin dikkat çekecek davranışlardan uzak ve gözlerini açık tutacaklarını düşünüyorum. Kota politikasını ayarlamak şöyle dursun 4 Haziran’dan önce bakanlar toplantısı yapılması yönünde bir tavsiyeyi tetikleyecek herhangi bir kesin sonuca varmak için bile henüz çok erken” değerlendirmesinde bulundu.via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X