Emtia Haberleri

Petrol 3 ayın en düşük seviyesinde

Petrol fiyatları, ABD’de benzin tüketimindeki düşüş beklentisinin talep görünümünün kötüleştiğini gösteren bir dizi göstergeye eklenmesiyle üç ayın en düşük seviyesinde kaldı.

Küresel gösterge Brent, Salı günü yüzde 4,2 düştükten sonra varil başına 82 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 77 dolar civarındaydı. ABD hükümetinin hazırladığı bir rapora göre, Amerika’nın benzin talebi kişi başına düşen bazda gelecek yıl 20 yılın en düşük seviyesine düşecek; pompadaki fiyatlar ve enflasyon muhtemelen isteğe bağlı sürüşte bir azalmaya neden olacak.

Petrol, İsrail-Hamas savaş riski priminin azalması ve talep görünümünün kötüleşmesi nedeniyle son üç haftada keskin bir düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük ithalatçısı Çin’de ekonominin durumuna ilişkin endişeler ve Fed’in sıkılaştırmayı bitirip bitirmediğine dair yeni şüpheler var. Arz cephesinde, Rusya’dan sevkiyatlar dört ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken, sektör verileri ABD ham stoklarının geçen hafta neredeyse 12 milyon varil arttığını gösterdi.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasa pek çok kişinin beklediği kadar sıkışık değil. Bu, Orta Doğu’daki potansiyel arz kesintilerine ilişkin endişelerin azalması ve hissiyatın daha olumsuz hale gelmesiyle aynı zamana denk geldi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X