Emtia Haberleri

Petrol ABD’nin rezerv planıyla yükseldi

Petrol, ABD’nin stratejik rezervleri yenilemeyi planladığını açıklamasının ardından yükseldi.

Petrol, Biden yönetiminin bu yıl içinde bakım çalışmalarını tamamladıktan sonra stratejik rezervleri yenilemeyi planladığını açıklamasının ardından gün ortasında rotasını tırmanışa çevirerek yükselişini dördüncü güne uzattı.

ABD ham petrolü seansın başındaki yüzde 2,5’e varan düşüşün ardından toparlanarak varil başına 73 doların üzerine yerleşmek için kazanç elde etti. Ticaret Salı günü, Çin’in genel ihracat büyümesinin Nisan ayında yavaşladığı ve ithalatın sert bir şekilde düşerek piyasanın talebe olan güvenini sarstığı haberleriyle düşüşle başladı. ABD’nin daha önce zorunlu olan yaklaşık 140 milyon varil satışını iptal etme ve stratejik önbelleği yeniden doldurmak için bu yılın sonlarında ham petrol satın almaya başlama kararı, düşüşü durdurdu.

TD Securities’in emtia stratejisti Daniel Ghali, “Fiyat, ABD’nin stratejik petrol rezervlerini yeniden doldurmaya başlaması için doğru ve durgunluk rüzgarları büyürken petrol boğaları için çok ihtiyaç duyulan bir teklifi sağlıyor” dedi.

Yatırımcılar, ABD’nin son kırk yılın en düşük seviyesinde bulunan rezervleri ne zaman yeniden dolduracağına dair haberleri yakından izliyor. Yönetim daha önce, petrol fiyatları yaklaşık 70 dolara düştüğünde önbelleği yeniden stoklamayı planladığını söylemişti.

Petrol, Fed’in parasal sıkılaştırmasına ilişkin endişeler ve ABD’de bir resesyon potansiyeli, dirençli bir fiziki piyasaya ağır bastığı için bu yıl yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bank of America Corp. Salı günü küresel talep için daha zayıf bir görünüm üzerine Brent ham petrol tahminini düşürdü. Yine de, kilit bir OPEC üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, bu ay başlayan kısıtlamaların ardından daha derin üretim kesintilerine duyulan ihtiyacı önemsiz gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X