Emtia Haberleri

Petrol Çin verisi sonrası yükselişte

Petrol, Çin’in ekonomik toparlanmasının Sıfır-Kovid politikasının sona ermesinin ardından yolunda olduğunu göstermesi ve talep görünümünü güçlendirmesiyle yükseldi.

ABD ham petrolü, Pazartesi günü dört haftanın en büyük günlük düşüşü olan yüzde 2 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 81 doların üzerine çıktı. Çin ekonomisi ilk çeyrekte beklenenden daha hızlı büyürken, görünür petrol talebi ve ham petrol işleme Mart ayında arttı

IG Asia Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Daha sağlam tüketim tablosu, Çin’deki toparlanmanın küresel durgunluk endişeleri arasında petrol talebi için bir miktar tampon sağlayabileceğine dair daha fazla ortam sağlıyor” dedi.

Ham petrol, Mart ortasında 15 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra, piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle son zamanlarda yükseldi. Yine de, yaptırımlara rağmen Rus enerji akışları dirençli olmaya devam ediyor. Rusya’nın ham petrol ihracatı, Moskova’nın üretimi kıstığını söylemesine rağmen geçen hafta yeniden günde 3 milyon varilin üzerine çıktı. Tass’ın bildirdiğine göre, ülkenin ham petrolünün en büyük tüketicilerinden biri olan Hindistan, ithalat aramaya devam edeceğini ve her iki ülkenin de sevkiyatlar için ortak yeniden sigortalamayı tartıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X