Emtia Haberleri

Petrol ham petrol stoklarının dengelemesiyle sakinleşti

Petrol, ABD borç tavanı iyimserliğinin artan ham petrol stoklarını dengelemesiyle sakinleşiyor.

Petrol, ABD’nin borç tavanı çıkmazını çözeceğine dair iyimserliğin mali piyasalarda geniş kazanımları tetiklemesiyle Çarşamba günü neredeyse yüzde 3 yükseldikten sonra Asya’da istikrar kazandı ve büyük ölçüde düşüş eğilimi gösteren ABD stok raporunu dengeledi.

ABD ham petrolü neredeyse iki haftanın en büyük günlük artışının ardından varil başına 73 doların altında işlem gördü. ABD Başkanı Joe Biden, müzakerecilerin temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşmaya varacaklarına güvenini ifade ederken, Meclis Başkanı Kevin McCarthy bir anlaşmadan umutlu olmaya devam etti.

Petrol, ABD’deki parasal sıkılaştırma ve Çin’deki cansız ekonomik büyümenin talep görünümü üzerinde baskı oluşturması ve arzın güçlü kalması nedeniyle bu yıl hala düşük. Rafinaj marjları daraldı ve en az bir Asyalı işleyici, Haziran ayından itibaren işletme oranlarını düşürmeyi planlıyor.

Çarşamba günü açıklanan hükümet verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon varil artarak Şubat ortasından bu yana en büyük artışı kaydetti.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Petrol piyasası, temellerden ziyade dış gelişmeler tarafından yönlendirilmeye devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X