Emtia Haberleri

Petrol jeopolitik gerginliğin artmasıyla yükseldi

Petrol Orta Doğu’da jeopolitik gerilimlerin artması ve fiyatların art arda ikinci haftalık yükselişe hazır olmasıyla yükseldi.

Küresel gösterge Brent varil başına 93 doların üzerine çıkarken, ABD ham petrolü 91 dolara yaklaştı. Pentagon, ABD’nin Irak ve Suriye’de drone saldırılarının arttığını gördüğünü ve Yemen’deki Husi isyancıları tarafından İsrail’e ateşlenen seyir füzelerini önlediğini söyledi. Ayrıca İsrail’in sınıra asker yığmasının ardından Gazze’ye kara harekatı başlatması bekleniyor.

Petrol, İsrail ve Hamas arasındaki kriz nedeniyle yükselişe geçti. Çatışmanın İran da dahil olmak üzere diğer ülkelere yayılacağına dair endişeler var. Bölge dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini sağlıyor.

Vanda Insights danışmanlık şirketinin kurucusu Vandana Hari, Yemen’den gelen füzeler de dahil olmak üzere son olaylara atıfta bulunarak, “Ham petroldeki risk primi yeniden yükseldi. İsrail-Hamas gerilimi yüksek olduğu sürece ham petrol, tırmanma işaretleri üzerine daha fazla artışa karşı hassas olmaya devam edecek” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’e desteğini sunarken aynı zamanda hafta ortasında kısa bir süre bölgeyi ziyaret etti. Ancak Arap liderlerle yapılması planlanan toplantı, Gazze Şeridi’ndeki bir hastanede meydana gelen ölümcül patlamanın ardından iptal edildi.

Ham petrol fiyatları bu hafta stok haberleriyle desteklendi. Veriler, Cushing, Oklahoma’daki önemli merkezdeki ticari stokların 2014’ten bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösterirken, ABD enerji bakanlığı, Stratejik Petrol Rezervi için 6 milyon varil kadar petrol satın almayı hedeflediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X