Emtia Haberleri

Petrolde yeni hafta yükselişle başladı

Petrol, arzın talebin önünde ilerlemeye başladığına dair işaretlerin etkisiyle beş yılın en uzun haftalık kayıp serisinin ardından yeni haftaya yükselişle girdi.

Brent, yedi haftalık düşüşlerin ardından varil başına 76 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 71 doları aştı. Beklenenden daha güçlü gelen ABD istihdam verileri ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerini yeniden artırma planları, ham petrolün Cuma günü altı günlük kayıp serisinin sona ermesine yardımcı oldu.

IG Stratejisti Yeap Jun Rong, “Çin’in talep endişeleri nedeniyle kazançlar yeni haftada hala sınırlı. Mevcut fiyat seviyesi, ABD Stratejik Petrol Rezervi stokunun bir miktar yenilenmesine yol açabilir, ancak bunun petrol fiyatları için ‘gerçek’ tabanı işaret edip etmediği henüz bilinmiyor” dedi.

Bu hafta Uluslararası Enerji Ajansı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ABD Enerji Bakanlığı’nın aylık raporları arz ve talebin temelleri konusunda netlik sağlamasını bekliyor. Yatırımcılar aynı zamanda Fed’in yılın son faiz kararını da takip edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X