Piyasa Haberleri

Piyasaların Fed ve ECB’den faiz beklentisi neden değişti?

Piyasaların Fed ve ECB'den faiz beklentisi neden değişti?© Reuters.

ABD’li SVB Financial Group’un (SIVB) iflas etmesinin ardından küresel piyasalarda endişeler arttı. ABD Başkanı Biden, bugün konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Konuşmasında bankada mevduatları olan mudilerin ödemesinin sigortadan yapılacağını, mükelleflerden bir ödeme alınmayacağını belirtti.

2008 krizine benzer bir durumun yaşanmaması için bankacılık kurallarının güçlendirilmesi gerektiğini ve tedbir artırıcı çalışmaların yapılacağını ifade eden Biden, sorunlu bankaları kurtarmayacaklarını söyledi. Hazine Bakanı Yellen da bankaları kurtarma çalışması yapmayacaklarını, kanunlara göre davranılacağını belirtmişti.

Neler oldu?

ABD’nin 16. büyük bankası SVB, geçtiğimiz hafta riskli varlıklara yaptığı yatırımlarda büyük kayıp verdi ve nakit açığını kapatmak için hisse satışı yaptı. Bankasının zararının büyümesinin ardından birçok yatırımcı bankadan mevduatlarını çekti ve bankanın hisselerinde rekor kayıplar yaşandı. İşlemleri durdurulan bankanın iflasının ardından hafta sonu Hazine, Merkez Bankası ve Sigorta Mevduat Fonu yetkilileri bir araya gelerek nasıl aksiyon alınacağını görüştüler. Bankada mevduatı bulunan mudilere ödeme yapılacağı belirtilirken bankanın kurtarılması için bir aksiyon alınmayacağı ifade edildi.

ABD Başkanı Biden, piyasaları rahatlatmak için bugün bazı açıklamalar yaptı ve sürecin daha önceki gibi bir krize dönüşmemesi için Kongreden daha sıkı regülasyonlar isteyeceğini söyledi.

Piyasalarda son durum

Asya borsaları günü pozitif geçirirken Avrupa borsalarında kayıplar %3’ü aştı. Bankacılık endeksi ise %6 üzeri kayıpla son dönemin en sert düşüşünü yaşadı.

2 yıllık ABD tahvil faizi %4,03’e gerileyerek 2 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gördü. Faiz oranı geçen hafta %5’in üzerine çıkmıştı.

Geçtiğimiz hafta %4 üzerinde olan 10 yıllık tahvil faizi %3,43’e geriledi.

Dolar endeksi 103,86’dan işlem görürken ons altın 1.910 dolara, euro ise 1,07’ye yükseldi.

Faiz beklentileri değişti

Piyasalar Fed’in 22 Mart’ta gerçekleşecek FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gitmesine geçen hafta %80 olasılık verirken bugün bu olasılığı masadan kaldırdı. Hatta 25 baz puanlık artış ihtimali ile hiç faiz artışı yapılmaması ihtimali %50 olarak fiyatlanıyor.

Bu hafta toplanacak ECB’ye dair 50 baz puanlık beklenti de 25 baz puana geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X