Şirket Haberleri

Rivian artık Amazon dışındakilere de satış yapabilecek

Rivian artık Amazon dışındakilere de satış yapabilecek© Reuters.

Wall Street Journal Pazartesi günü Amazon.com Inc (NASDAQ:AMZN) ve Rivian Automotive Inc’in (NASDAQ:RIVN), elektrikli minibüs anlaşmalarının münhasırlık kısmını kaldırarak otomobil üreticisinin başkalarına satış yapmasına izin vermek için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

2019 yılında imzalanan anlaşma uyarınca Rivian’ın, ürettiği tüm minibüsleri Amazon’a satması gerekiyor. Konuya aşina olan kişilere göre geçtiğimiz aylarda Amazon, Rivian’a bu yıl yaklaşık 10.000 minibüs satın almak istediğini bildirdi ki bu rakam, daha önce verilen bir aralığın alt ucunda yer alıyor. Bunun üzerine Rivian münhasırlık koşullarını kaldırmaya çalıştı.

Bir Amazon sözcüsü, şirketin 2030 yılına kadar Rivian’dan 100.000 minibüs satın alma taahhüdünü sürdürdüğünü ve bunun orijinal anlaşmada belirtilen şartlar olduğunu söyledi. “Rivian Amazon için önemli bir ortak olmaya devam ediyor ve gelecek için heyecanlıyız.” dedi.

Bir Rivian sözcüsü şunları söyledi:

“Amazon ile ilişkimiz her zaman olumlu olmuştur. Birlikte yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz ve birçok şirket gibi değişen ekonomik iklimde yol alıyoruz.”

Amazon ve Rivian elektrikli minibüsün geliştirilmesinde yakın iş birliği içinde çalıştı. Amazon ile ilişkilerde yaşanacak bir değişiklik, maliyetleri düşürme ve fabrika üretimini artırma baskısı altında olan Rivian için yeni bir zorluk olacak.

AMZN ve RIVN hisseleri Pazartesi günü piyasa öncesinde %1,85 ve %3,38 düşüş gösterdi.

Yazar: Michael Elkins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X