Ekonomi Haberleri

Summers’tan faiz yorumu

ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, kısa vadede faiz oranlarının daha yukarı gitmesini, uzun vadede ise vergilerin ciddi şekilde artırılmasını beklediğini söyledi.

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan devlet borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının yükseleceğini ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin Fed’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir temel enflasyon oranına takılıp kaldığını söyledi.

Summers, geçmişteki Fed faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyat baskılarını dizginlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini söyledi.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X