Ekonomi Haberleri

Yellen’den Japon yenine müdahale açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Japonya’nın para birimi yeni desteklemeye yönelik herhangi bir müdahalesinin, döviz kurunun seviyesini etkilemeyi değil, oynaklığı yumuşatmayı amaçlaması halinde anlaşılır olacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü Japonya’nın Döviz piyasasına yen alımı yaparak müdahale etmesi durumunda ABD Hazinesi’nin anlayışlı olup olmayacağın sorulması üzerine, “Bu büyük ölçüde ayrıntılara bağlı olacaktır. Bunun gibi müdahaleler hakkında genellikle onlarla iletişim kurarız” dedi.

Japon yetkililer, son haftalarda yende yaşanan değer kaybından duydukları endişeyi dile getiriyor ve bu düşüş Japon halkının satın alma gücünü olumsuz etkileme riski taşıyor. Yen, dolar karşısında 10 ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Bu ayın başlarında Japonya, sert döviz hareketlerine ilişkin son dönemin en güçlü uyarısını yaptı ve değer kaybının sürmesi halinde hükümetin müdahale edeceğine yönelik beklentiler güç kazandı.

Japon hükümeti, para biriminin dolar karşısında yüzde 20 civarında değer kaybetmesi ve hedge fonlarının yen üzerindeki kısa pozisyonları artırmaya devam etmesinden sonra geçen yıl 1998’den bu yana ilk kez yeni desteklemek için müdahalede bulunmuştu.

G-7 ülkelerinin döviz kurlarını piyasaların belirlemesine izin verme konusunda prensip anlaşmaları bulunuyor. Japonya Merkez Bankası (BOJ) cuma günü faiz kararını açıklayacak. Para politikasında bir değişiklik beklenmiyor. JPMorgan BOJ’un negatif faiz ve getiri eğrisi kontrolü uygulamalarını 2024 ortasında sona erdirmesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X