Ekonomi Haberleri

Yurt içi piyasalar TCMB’ye odaklandı

Fed’in şahin duruşunun ardından yurt içi piyasalarda dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen ay tüm beklentileri aşan 750 baz puanlık faiz artışının ardından bugün yeniden toplanıyor.

Saat 14:00’te açıklanacak karara ilişkin Bloomberg HT anketine katılan kurumların medyan beklentisi politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarılması yönünde.

Karar öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta enflasyon konusunda “Ekonomi ekibimiz bu konularda yoğun bir gayretin, çalışmanın içerisinde. Başarılı bir süreci yönetiyorlar ve bu başarılı süreçte, inanıyorum ki yıl sonu, bilemedin yılın başında bunu başaracağız ve buradan da gerekli olumlu neticeleri alacağız ve bununla birlikte 2024’e çok daha farklı bir şekilde gireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Piyasada 500 baz puanlık artış beklentisi olsa da ekonomistler önden yüklemeli daha yüksek bir faiz artışının daha etkili olabileceği görüşünde.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Faiz artırımın daha etkili olması için önden yüklemeli ve güçlü olması gerekiyor. Merkez Bankası yeni üyelerin PPK’da çoğunluğu sağlamasıyla doğru adımları atmaya başladı. Eylül toplantısında da 750 baz puan faiz artırımının 500 baz puandan daha etkili ve daha az maliyetli olacağını düşünüyorum” diye yazdı.

Enflasyon da beklentileri de yükseliyor

Karardan önce gelen son enflasyon verisi yukarı yönlü ivmenin devam ettiğini göstermişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon Ağustos’ta aylık yüzde 9,09, yıllık yüzde 58,94 olarak tahminleri aştı. Tüketici enflasyonu böylece bu yılın en yüksek seviyesine çıkarken harcama gruplarının geneline yayılan fiyat artışları görüldü.

Enflasyonla birlikte beklentilerdeki yükseliş de dikkat çekti. TCMB’nin reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile gerçekleştirdiği Eylül ayı piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 42,01’den yüzde 44,94’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X