Ekonomi Haberleri

ABD’de krizdeki banka için kritik hamle

ABD'de krizdeki banka için kritik hamle

Küresel bankacılık krizinde UBS’in tarihi bir anlaşmayla Credit Suisse’i satın alması piyasaların gündeminde ilk sıraya yerleşirken, ABD bankacılık sektöründe de kritik bir gelişme yaşandı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), iflas eden Signature Bank’ın New York Community Bankasının yan kuruluşu tarafından satın alınmasına ilişkin anlaşma yapıldığını bildirdi.

Üç bölgesel bankanın bir hafta içinde çöktüğü ABD’de konsolidasyon yaşanırken mevduatlara verilen garantilerin düşük kalması tartışma yaratıyor.

New York Community Bancorp, çöken bankalardan Signature Bank’ın bir kısmını almayı kabul etti. ABD tasarruf mevduatı sigorta kurumu FDIC Flagstar Bank of Hicksbille’in Signature’un tüm mevduat ve önemli büyüklükte kredi portföyünü satın alacağını duyurdu.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, düzenleyici kuruluş krizi tetikleyen SVB’yi ise iki parti halinde satmayı değerlendiriyor. Geçtiğimiz hafta büyük Wall Street bankalarından destek sağlayan ancak “sıradaki banka” olarak dikkatle takip edilen First Republic’in kredi notu S&P tarafından çöp seviyesine indirilmesinin ardından bir kez daha düşürüldü.

Mevduat çekme tehdidi devam ederken ABD’li orta ölçekli bankalar FDIC garantisinin iki yıl boyunca tüm mevduatlara getirilmesini talep etti.

Aralarında Demokratların da olduğu bazı senatörler de Biden yönetimine mevcut durumda 250 bin dolar olan mevduat garantisinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

Öte yandan yatırımcı Warren Buffet geçtiğimiz haftalarda Biden yönetimiyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmelerde ABD bölgesel bankalarına yatırım imkanları tartışılırken Biden yönetimi Buffet’ın tavsiyelerini de dinledi.

via bloomberht.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X