Ekonomi Haberleri

Almanya’da büyüme 2. çeyrekte durdu

Almanya’da ikinci çeyrek GSYH büyümesi dönemsel yüzde 0,0 ile ilk okumaya paralel gerçekleşti.

Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte resesyondan kıl payı kurtuldu, ancak ülkedeki zayıf performans tüm Euro bölgesi genelinde büyümeyi aşağı yönde etkilemeye devam ediyor. Açıklanan büyüme verilerinin de Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin endişeleri gidermesi pek mümkün görünmüyor.

Almanya’da ikinci çeyrek GSYH büyümesi dönemsel yüzde 0,0 ile ilk okumaya paralel gerçekleşti. Öte yandan, Almanya’da ikinci çeyrek GSYH büyümesi yıllık olarak yüzde 0,6 daralmaya ile ilk okumaya paralel geldi.

Üretim, Haziran ayına kadar olan üç ayda, ilk tahminle ve Bloomberg anketindeki medyan tahminle eşleşerek aynı seviyede kaldı.

Duraklamanın nedenleri arasında, Almanya’nın ihracatında düşüşe neden olan yavaşlayan küresel büyüme, üretimdeki keskin düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etmeye çalışması ve enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürmek için uygulanan agresif faiz artışları gösterildi.

Ekonomistler Almanya’nın bu yıl küçülmesi beklenen tek büyük ülke olduğunu ve ekonomik görünümünün de kasvetli olduğunu düşünüyor

Konu hakkında değerlendirmede bulunan ING Makro Başkanı Carsten Brzeski, “Alman ekonomisinin durgunluk ve durgunluk arasındaki alacakaranlık kuşağında sıkışıp kaldığını görmeye devam ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X