Ekonomi Haberleri

Almanya’nın IFO endeksi yükselirken bankacılığa olan güven arttı

Almanya’nın IFO endeksi yükselirken bankacılığa olan güven arttı

Pazartesi günü Avrupa borsaları yükselişe geçerek geçen hafta sonunda yaşanan sert satışlar üzerine yaşanan çalkantıların ardından bölgenin bankacılık sektörüne bir nebze de olsa sükunetin gelmesiyle, Avrupa borsaları toparlandı.

DAX %0,7, CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Küresel bankacılık sektörü, Pazartesi günü First Citizens BancShares’in (NASDAQ:FCNCA), Silicon Valley Bank’in mevduat ve kredilerini satın almayı kabul ettiği haberini rahat bir şekilde karşıladı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde‘ın, Cuma günü Avrupa Birliği liderlerine Euro Bölgesi’nin bankacılık sektörünün sağlıklı olduğunu söylemesiyle iyileşen havaya katkıda bulundu.

Deutsche Bank (ETR:DBKGn) hisseleri Pazartesi günü %2’nin üzerinde yükselerek tahvillerinin temerrüde düşmesine karşı korunma maliyetinin artmasıyla, Cuma günkü büyük kayıplarını telafi ederken geçen hafta İsviçreli rakibi Credit Suisse’i, bir kurtarma anlaşmasıyla devralan UBS (SIX:UBSG) hisseleri %0,5 değer kazandı.

Bununla birlikte ABD’deki daha küçük bölgesel bankalar hâlâ stres altında.

Çünkü küçük bankalardaki mevduatlar 15 Mart haftasında 120 milyar dolar düşerken borçlanma 253 milyar dolar arttı.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel‘in, Salı günü konuşacak Lagarde’dan önce bugün konuşma yapması beklenirken Almanya’da IFO iş iklimi endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre 91,1’den 93,3’e yükseldi ve Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinde işletmelerin güven düzeyinin arttığına işaret etti.

Diğer kurumsal haberlerde ise Novartis (SIX:NOVN) hisseleri, İsviçreli ilaç üreticisinin Kisqali meme kanseri ilacının denemesinden olumlu haberler almasının ardından %5’in üzerinde yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Belarus’a taktik nükleer silahlar yerleştireceğini söyleyerek NATO’ya Ukrayna’ya verdiği askeri destek konusunda bir uyarı gönderdi ve Batı ile arasındaki gerilimi tırmandırdı.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, Putin’in yorumlarını “tehlikeli ve sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

Bankacılık sektörünün küresel petrol ticaretinde oynadığı önem göz önüne alındığında yatırımcılar, devam eden bankacılık krizinden yeni ipuçları ararken petrol, Pazartesi günü 15 ayın en düşük seviyesinin hemen üzerinde seyrederek denge buldu.

WTI %0,9 artışla 69,88 dolardan işlem görürken Brent %0,8 artışla 75,20 dolara tırmandı.

Her iki ham petrol sözleşmesi de geçtiğimiz hafta %3 civarında değer kazanarak bir önceki hafta yaşanan yaklaşık %13’lük düşüşün ardından toparlandı ve Fed‘in agresif faiz artırımlarıyla birleşen bankacılık karmaşasının, ABD’yi resesyona sürükleyeceği endişesiyle, son ayların en büyük haftalık düşüşünü yaşadı.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.990,20 dolar olurken euro/dolar %0,1 artışla 1,0766’dan işlem gördü.

Yazar: Peter Nurse

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X